انواع ویدئو پروژکتور

در گذشته پروژکتور ها تنها به نمایش ویدیو ها اکتفا می کردند و یا فقط برای نمایش داده ها (Data) در موقعیت های خاصی استفاده می شدند. اما تکنولوژی با سرعت نسبتا بالایی رشد کرد ، تا حدی که برای بسیاری از جوانان امروز خرید یک ویدیو پروژکتور مناسب می تواند به خرید یک تلویزیون صفحه تخت برتری داشته باشد، کیفیت تصاویر بسیار بالا و قدرت نور بسیار زیاد شما را قانع می کند که اگر دیوار مناسب و یا صفحه مناسبی را در محل کار و یا پروژه و یا فروشگاه خود دارید از آن با کمترین هزینه بیشترین بازده را دریافت کنید و بیشترین حجم اطلاعات را در حداقل زمان ممکن به مشتریان خود و مخاطبان ارائه نمایید. از آنجا که روز به روز پروژکتورهای متنوع تری با توانایی های بیشتر و در ابعاد و ویژگی های گوناگون به بازار عرضه می شوند در حال حاضر کم تر کسی را می توان پیدا کرد که همچنان از پروژکتورهای قدیمی استفاده کند. در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات مفیدی در باره ی پروژکتورهای نسل جدید و موجود در بازار در اختیار شما قرار گیرد. امیدواریم که شما با مطالعه این مقاله در هنگام اجاره ویدئو پروژکتور بتوانید مناسب ترین دستگاهی را که با اهداف شما و هم با بودجه شما مطابقت دارد انتخاب نمایید.

اگر همین الان برای خرید ویدئو پروژکتور در اینترنت یک جست و جوی ساده انجام دهید، گونه های مختلف و گزینه های فراوانی پیش روی شما قرار می گیرد و شما را در تصمیم گیری و انتخاب دچار سردرگمی می کند. کرایه ویدئو پروژکتور می تواند راه حل خوبی برای رفع تردید شما باشد. همچنین شما با شناخت انواع ویدیو پروژکتورها و آشنایی بیشتر از تفاوت های فنی آن ها می توانید هوشمندانه ترین تصمیم را بگیرید و بهترین پروژکتور را انتخاب نمایید. به طور کلی انواع ویدیو پروژکتورها را می توان به پنج دسته تقسیم نمود، در زیر به بررسی فنی و تخصصی این پنج گروه اصلی پرداخته ایم.

می توان گفت این نوع پروژکتورها جزو یکی از جدیدترین فن آوری های ساخت بشر می باشد. در سال های اخیر این دستگاه مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است. ابعاد این پروژکتور بسیار کوچک و مناسب است (به اندازه یک کف دست)، حمل و جا به جایی آن بسیار آسان است و به سادگی روی یک سه پایه قابل نصب می باشد.

روشنایی این ویدیو پروژکتور توسط لامپ LED تامین می شود و بر خلاف پروژکتورهای  بزرگ و حرفه ای فضای کمی ( در حدود ۲۰ تا ۱۰۰۰ لومنس) را می تواند پوشش دهد و به علت همین ویژگی در محیط های تاریک و کم نور کاربرد بیش تری دارد. از دیگر ویژگی های این سیستم می توان به این نکته اشاره کرد که این دستگاه لنز بزرگ نمایی ندارد و اگر شما بخواهید تصویر را تنظیم کنید باید خود دستگاه را به صورت دستی جا به جا کنید، به عنوان مثال اگر می خواهید تصویر بزرگ تری داشته باشید کافی است تا دستگاه را در فاصله ی دور تری نسبت به صفحه نمایش قرار دهید. پس اگر شما می خواهید برای تعداد افراد کم و در محیطی کوچک و کم نور، ارائه ای داشته باشید اجاره ویدیو پروژکتور جیبی بهترین انتخاب برای شما می باشد. بنابراین کسانی که می خواهند از این سیستم در محیط های بزرگ و پر نور مانند سالن های کنفرانس و برای مخاطبین با تعداد بالا بهره مند شوند، پیشنهاد نمی شود که از این سیستم استفاده کنند.

ولی این دستگاه جذابیت خود را برای جلسات کوچک مدیران، ارائه های پاورپوینت دانشجویان در کلاس های کوچک، پرزنت هایی مربوط به محصولات و بازاریابی و حتی اتصال به گوشی موبایل، لب تاب و تبلت ها حفظ کرده است. این نوع پروژکتورها در برندها و قیمت های مختلف در بازار عرضه می شوند. بدیهی است که هرچه تکنولوژی پیشرفت می کند، فن آوری به کار رفته در این دستگاه نیز ارتقا پیدا می کند و در نتیجه این پیشرفت ها بر روی قیمت این کالا نیز تاثیر گذار می باشد. البته در نهایت باید خاطر نشان شد که قیمت خرید و یا اجاره ویدئو پروجکشن جیبی نسبت به سایر پروژکتورها کم تر می باشد.

این نوع پروژکتورها طیف وسیعی از ویدیو پروژکتورها را در بر می گیرند. به صورت ساده و خلاصه می توان گفت که این پروژکتورها شامل تمامی پروژکتورها، از پروژکتور جیبی گرفته تا پروژکتورهای بزرگی که برای محیط های وسیع استفاده می شوند و وزن آن ها بیش از ۱۰۰ پوند است، می باشد. نقطه تمایز این سیستم ها در مورد نرم افزار به کاربرده شده در آن ها نیست بلکه در مورد توانایی اجرای بیش از یک نوع داده (داده های آنالوگ، اطلاعات دیجیتال، سینمای خانگی و…) می باشد. این دستگاه در طی سال های اخیر بسیار تکامل یافته و موارد استفاده و کاربرد از آن نیز بسیار متنوع شده است.
اجاره ویدئو پروژکتور

شما می توانید از این سیستم در سینمای خانگی برای اجرای بازی های رایانه ای و یا پخش فیلم استفاده کنید و یا در هنگام ارائه پاورپوینت در سالن های سخنرانی و کلاس های درس، نمایش متون و اسلاید شوها، سالن های کنفرانس و دفاتر شرکت ها از مزایای این پروژکتورها بهره مند شوید. همچنین می توانید با اجاره ویدیو پروژکتور چند رسانه ای برای پخش فیلم و تصاویر در مراسمی چون تولد، نامزدی و عروسی، مجلس خود را با شکوه تر نمایید. اگر بخواهیم برخی ویژگی های فنی اصلی و ضروری در خصوص این نوع پروژکتور را در اختیارتان قرار دهیم میتوانیم بگوییم که، میزان روشنایی ای که توسط این سیستم ارائه می شود در بازه بین ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن قرار دارد همچنین پروژکتورهای چند رسانه ای (به غیر از پروژکتورهایی با برد کوتاه -Short Throw) مجهز به لنز بزرگ نمایی هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که میزان بزرگ نمایی این پروژکتورها نسبت به پروژکتورهای سینما خانگی کم تر است. در حال حاضر اکثر ویدیو پروژکتورهای چند رسانه ای مجهز به پنج الی هشت ورودی مختلف می باشند.

مدل های جدید این پروژکتورها دارای ورودی کابل HDMI و مدل های قدیمی تر دارای ورودی VGA می باشند. البته دستگاه های DVI نیز توسط یک آداپتور و یا کابل DVI می توانند به راحتی به این پروژکتورها متصل می شوند. مدل های جدیدتر و ارتقا یافته این پروژکتورها به صورت بی سیم تولید شده اند و شما می توانید به راحتی در هنگام ارائه، منبع ورودی اطلاعات (مانند لب تاب،کامپیوتر، تب لت و …) به دستگاه را تغییر دهید. تقریبا در تمامی پروژکتورهای چند رسانه ای یک یا دو بلندگو تعبیه شده است، پس در صورتی که هدف شما از کرایه ویدئو پروژکتور استفاده در محیط کسب و کار یا آموزش و پرورش است و نیاز دارید تا فایل صوتی نیز به صورت هم زمان در طی اجرا پخش شود، انتخاب این پروژکتور گزینه ای مناسب می باشد.

اگر قصد اجاره ویدئو پروجکشن برای محیطی کوچک را دارید و نگران تابش مستقیم نور دستگاه در چشم ارائه دهنده هستید پس بهتر است تمرکز خود را بیش تر روی این پروژکتور قرار دهید. در اتاق هایی که فضا بسیار کم است و شما قادر به استفاده از پروژکتورهای بزرگ نیستید ( مانند کلاس های کوچک مدرسه) پروژکتورهای کوتاه برد یا همان Short Throw نقش موثری را ایفا می کنند. این پروژکتورها به علت داشتن نسبت پرتاب نور (فاصله بین پروژکتور تا صفحه نمایش تقسیم بر ابعاد صفحه نمایش) کم، به  پروژکتورهای Short Throw معروف شده اند.

پروژکتورهای Short Throw اغلب به دیوار نصب می شوند و برای نمایش تصاویر بزرگ، هنگامی که پروژکتور به صفحه نمایش بسیار نزدیک است طراحی شده اند. دیگر مزیت این سیستم نزدیک بودن سیستم به صفحه نمایش و نصب آن بر دیوار بالای صفحه نمایش است زیرا که دیگر سایه اشیا و یا کسانی که از جلوی دستگاه رد می شوند روی صفحه نمایش نمی افتد. میزان روشنایی که این دستگاه ارائه می دهد حدودا ۳۰۰۰ لومن است و برای محیط های نسبتا تاریک مناسب می باشد. این نوع پروژکتورها لنز بزرگ نمایی ندارند و در فاصله معین شده تا صفحه نمایش باید قرار بگیرند، در غیر این صورت تصویر ارائه شده دچار اختلال و انحراف می شود.

عملکرد این پروژکتورها زمانی که صفحه نمایش کاملا مسطح است همچون تخته سیاه یا تخته وایت بورد سیار موثر می باشد. از آن جایی که این سیستم قابلیت جابه جایی و یا نصب به صورت موقت را دارا می باشد، بیش تر مورد استفاده کلاس های درس در مدارس است، چرا که به راحتی می توان آن را در سرتاسر مدرسه جا به جا کرد.

هنگامی که ابعاد و اندازه ی تلویزیون های ارائه شده و موجود در بازار شما را دیگر راضی نمی کند، بهترین تصمیم استفاده از ویدیو پروژکتور سینما خانگی می باشد. اگر در منزل خود محیطی مناسب برای اجرای این سیستم دارید و می خواهید بزرگترین تصویر ممکن را داشته باشید و همچنین توانایی کنترل نور و روشنایی محیط را دارید، نصب و استفاده ی این نوع پروژکتور برای شما بسیار مناسب می باشد.

این نوع پروژکتورها در بین مابقی پروژکتورها از کیفیت تصویر بالاتر (فول HD و ۴K) و میزان زوم بیش تری برخوردار است. سیستم قوی خنک کننده موجود در این دستگاه، تمایز و برتری خاصی برای آن ایجاد کرده است. میزان روشنایی ارائه شده توسط دستگاه ۲۵۰۰ لومن میباشد در نتیجه هنگام استفاده از این سیستم محیط را بسیار تاریک کنید حتی اگر می توانید تمامی چراغ ها را خاموش کنید. البته باید به این نکته اشاره کرد که این پروژکتورها جزو گران قیمت ترین پروژکتورها می باشد، در نتیجه اجاره ویدئو پروژکتور سینما خانگی برای کسانی که توان خرید آن را ندارند و یا استفاده موردی در موقعیتی موقت دارند و یا حتی می خواهند استفاده از آن را تجربه کنند تا شک خود را بر طرف کنند می تواند راه حل مناسبی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.