شبکه ویدئو کنفرانس

تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری به شکل های مختلف می توانند ترکیب شده و شبکه ویدئو کنفرانس را تشکیل دهند. نوع تجهیزات بسته به نیاز پروژه تعیین می شوند این سیستمها از نظر پورت های فیزیکی و قابلیت هایی مثل MCU داخلی از یکدیگر متمایز می گردند.
بستر شبکه می تواند بسیار متنوع باشد. در واقع شبکه ویدئو کنفرانس حساس به بستر فیزیکی نیست. هر شبکه ای که بتواند بسته های IP را انتقال دهد و پهنای باند کافی برای برقراری ارتباط را داشته باشد ، برای ویدئو کنفرانس قابل استفاده است ولی کیفیت ارتباط بسیار وابسته به کیفیت خط ارتباطی است. هر قدر پهنای باند ارتباط بیشتر بوده و خط پایدارتر باشد و زمان تاخیر کمتر ، کیفیت ارتباط بهتر خواهد بود.
تاخیر در انتقال بسته های IP هر قدر زیاد باشد تاثیری در هماهنگی صدا و تصویر نخواهد داشت چون در واقع این دو منبع صدا و تصویر در کدک مبدا به صورت واحد در بسته های IP قرار گرفته و به مقصد ارسال می گردند
گونه های ارائه شده در زمینه ارتباط را می توانید دنبال نمایید:

ارتباط نقطه به نقطه در بستر شبکه داخلی
دو سیستم سخت افزاری در شبکه داخلی با یکدیگر تماس برقرار کرده اند. ممکن است در شبکه داخلی تعداد زیادی سیستم ویدئو کنفرانس موجود باشد ولی چنانچه سیستم مرکزی MCU در شبکه وجود نداشته باشد ، سیستمها تنها به صورت دو به دو امکان برقراری ارتباط را دارند.

نرم افزار ویدئو کنفرانس AVACom , نیز در واقع با میکروفون ، بلندگو و مانیتور کامپیوتر تشکیل یک سیستم ویدئو کنفرانس را  می دهد ولی چون قابلیت MCU را ندارد به عنوان یک سیستم Point To Point شناخته می شود.

این نرم افزار هم برای PC  موجود است و هم برای گوشی ها و تبلت ها . همچنین می توان این نرم افزار را در ترکیب با سخت افزار استفاده نمود.

ارتباط چند نقطه در بستر شبکه داخلی

چنانچه ارتباط چند نقطه مد نظر باشد نیاز به MCU می باشد. سیستم AVer H300 یاAVer HVC330 دارای MCU داخلی با ظرفیت 4 سایت ویا  AVer EVC900 دارای MCU داخلی با ظرفیت 10 سایت همزمان هستند. سایر سایتها با تماس با این سیستم مرکزی می توانند وارد جلسه شده و سایت های حاضر را به صورت گروهی مشاهده نمایند. بدیهی است پهنای باند در نقطه مرکزی باید به میزان کافی برای میزبانی چند ارتباط همزمان را داشته باشد.

ارتباط چند نقطه با استفاده از MCU
برای تعداد ارتباط همزمان بیشتر چاره ای جز استفاده از یک سیستم MCU مجزا نیست. ظرفیت این نوع MCU ها متفاوت و از 8 نقطه تا 40  نقطه می باشد.
ارتباط سیستم ها با کیفیت بالاتر مستلزم پهنای باند بالاتر و در نتیجه اختصاص ظرفیت بالاتر روی MCU به این ارتباط می باشد.

ارتباط چند نقطه در بستر اینترنت
اینترنت به عنوان یک بستر IP گسترده برای ایجاد شبکه ویدئو کنفرانس قابل استفاده است. اینکه تجهیزات با چه محیط فیزیکی با یکدیگر ارتباط دارند اصلا مهم نیست. تنها باید بتوانند به آدرس مقصد دسترسی داشته باشند. مثلا برای ارتباط روی بستر اینترنت باید آدرس Valid روی سیستم مقصد وجود داشته باشد. ( یا با استفاده از روشهای معمول شبکه ای مثل Port forwarding آدرس Valid به آن نسبت داده شده باشد )

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.