میکروفن در تجهیز سیستم صوتی کنفرانس

میکروفن کنفرانس در تجهیز سیستم صوتی: condenser  در تجهیز سالن کنفرانس به معنای ذخیره کننده یا همان capacitor  بکار رفته است.یک المان الکترونیکی که انرژی الکتریکی در خود ذخیره می کند.در این نوع میکروفن از تکنولوژی خازن برای تبدیل انرژی ارتعاشی ناشی صدا به انرژی الکتریکی استفاده می شود .
نحوه عملکرد میکروفن کنفرانس

خازنی که در این نوع میکروفن است دارای یک صفحه بسیار سبک می باشد که دیافراگم نامیده می شود . زمانی که صدا به دیافراگم می رسد این قطعه می لرزد و فاصله بین دو صفحه تغییر میکند و ظرفیت خازن تغییر میکند ، با نزدیک شدن صفحات عمل شارژ و با دور شدن صفحات عمل دشارژ صورت میگیرد. این میکروفن نیاز به منبع الکتریکی دارد که میتواند باتری یا یک منبع خارجی باشد.این منبع برای تامین ولتاژ بین صفحات خازن است که یکی از مهمترین عوامل در تجهیز سالن آمفی تئاتر و تجهیز سیستم صوتی می باشد .

نوعی میکروفن نیز به نام Electret Condenser  وجود دارد که ولتاژ مورد نیاز خود را بصورت  built-in تامین می کند و به منبع خارجی نیاز ندارد.
Dynamic  Microphone  در میکروفن کنفرانس:

این نوع میکروفن ها برای استفاده های معمولی هستند و دارای طراحی بسیار ساده و محکم با قطعات متحرک کم هستند و برای استفاده در شرایطی که صدا ولوم بالایی ( مانند ضبط صدای آلات موسیقی ) دارد ،مناسب هستند و نیازی به منبع تغذیه ندارند.
نحوه ی عملکرد :

اگر یک آهنربا را به یک سیم نزدیک کنیم در سیم جریان الکتریکی القا می شود . در این نوع میکروفن از یک سیم پیچ و یک آهنربا برای تولید صدا استفاده می شود.این سیم پیچ بسیار حساس و نازک است.امواج صدا با دیافراگم برخورد کرده و دیافراگم را می لرزاند این لرزش باعث می شود که در سیم پیچ جریان الکتریکی القا شود که این جریان همان Sound signal می باشد.
Phantom Power در میکروفن کنفرانس

سیستمی است برای انتقال جریان الکتریکی از طریق کابل صدا به میکروفن یا هر وسیله دیگر ولتاژ تولیدکننده معمولا بین 12 تا 48 ولت می باشد وسیله دریافت کننده از این ولتاژ ، میزان مورد نیاز خود را برداشت می کند. از طریق یک کابل صدا هم جریان AC ( برای انتقال صدا ) و هم جریان DC  ( برای Phantom) منتقل میشود و هیچ تداخلی با هم ندارند و در کیفیت صدا در تجهیز سیستم صوتی نیز نویز ایجاد نمیکند.

Directionality  در میکروفن کنفرانس :

یکی از ویژگی هایی که در انتخاب میکروفن باید مورد توجه قرار بگیردDirectionality  می باشد. این خاصیت در واقع بیانگر حساسیت میکروفن نسبت به مسیری که از صدا از آن به میکروفن می رسد،می باشد.برهمین اساس میکروفن ها به سه دسته عمده تقسیم می شوند که عبارت اند از :

Omnidirectional : نسبت به صدا از همه ی مسیر ها به یک اندازه حساس است.

Unidirectional : نسبت به صدا فقط از یک مسیر حساس است و معمولا دو نوع است . Cardioid  و Hypercardioid

Bidirectional : نسبت به صدا از دو مسیر حساس است.

Omnidirectional :  در مواقعی استفاده کرد که میکروفن باید ثابت بماند اما منبع صدا در حالت حرکت است.

Hypercardioid : این نوع میکروفن در واقع زیر گروهی از Cardioid میباشد و  نسبت به صداهایی که از مسیر کاملا مستقیم بیاید حساس است. برای ضبط صدا محیط های دارای نویز فراوان استفاده می شود که صدای مورد نظر از یک مسیر یا منبع مشخص میباشد ، همچنین برای ضبط صدا از راه دور استفاده میشود.

نوع دراز و باریک این میکروفن به Shotgun  معروف است.
Bidirecional در میکروفن کنفرانس :

این میکروفن نسبت به صدا از دو مسیر مخالف حساس میباشد و  کاربرد فراوانی ندارد .

برخی میکروفن ها قابلیت تغییر  Directionality را بر حسب نیاز تامین میکند.

نوع هوشمند این میکروفن در دوربین ها با توجه به جهت و میزان Zoom میتوان Directionality  خود را تغییر دهد.

صدای دالبی محیطی چیست؟

Dolby Digital Logo  :

از گروه Dolby Surround است.

Dolby Surround ProLogic Cinema :

در همان سال آقای Ray Dolby  شرکت خود را به سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا انتقال داد. پس از موفقیت خیره کننده فیلم جنگ ستارگان در سال 1977 سینماها و تئاترها برای تبدیل سیستم صوتی خود به Dolby Stereo  با چهار کانال صدا ترغیب شدند و در کمتر از ده سال 6000 سینما و تاتر پیکربندی صوتی خود را بر این اساس تغییر دادند نکته کلیدی در این بین عدم هزینه اضافی برای آنان بود چرا که در این سیستم با نسل قبل از خود مطابقت داشت و پخش کننده های مونو نیز میتوانستند آنرا اجرا نمایند.

امپدانس میکروفن :

در کار با میکروفن نکته ای که معمولا کورد بی توجهی قرار می گیرد امپدانس میکروفن می باشد.شاید دلیل این امر این باشد که امپدانس میکروفن یک فاکتور اساسی در میکروفن نمی باشد ، یعنی اگر بهترین امپدانس هم برای میکروفن انتخاب و استفاده نشود در کار میکروفن خللی وارد نمیشود. با این وجود برای داشتن بهترین کیفیت و تضمین کیفیت صدا باید این فاکتور را مورد توجه قرار داد.
امپدانس میکروفن کنفرانس چیست ؟

کابل های تک مغزی که در آنها از سرجک TRS استفاده میشود High  و کابل های دو مغزی که در آنها Low impedance  استفاده میشود XLR سرجک impedance  می باشند.

در بازار میکروفن اصولا از سه نوع امپدانس توسط شرکت ها استفاده میشود که عبارتند از :

Low impedance : این دسته شمال امپدانس های کمتر از 600 اخم است.

Medium impedance : این دسته شامل امپدانس های 600 تا 10000 اهم است.

High impedance : این دسته شامل آمپدانس های بیش از 10000 میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.